Chłopy. Plaża + molo

Atrakcje Chłopy i okolice

Atrakcje dla dzieci i nie tylko

Co warto zobaczyć będąc w Chłopach

Chłopy to w zasadzie dwie ulice – główna Kapitańska i prostopadła Portowa, która kończy się wyjściem na plażę. Już przy samym wjeździe wita nas ograniczenie prędkości do 40 km/godz. Przemieszczając się znajdziemy dalsze ograniczenia nawet do 30 km/godz. Dlatego dzieci czują się swobodnie i mogą konkurować na rowerkach, hulajnogach i samochodzikach na pedały z ruchem ulicznym. Tu nikt się nie spieszy i dostosowuje do spokojnego rytmu wakacyjnego. Najwyższy budynek to dwa piętra plus poddasze, także wspinaniem do pokoju też się nie zmęczymy.

Na ulicy Morskiej znajdziemy dawną łódź rybacką w charakterze pomnika – to już niemal koniec miejscowości. Ulicą Leśną możemy dojechać do Sarbinowa, ale przecież wiadomo, że największą atrakcją jest samo morze, szeroka plaża i oczywiście spokojny wypoczynek, co mogą gwarantować tylko niewielkie miejscowości takie jak Chłopy.

Atrakcją Chłopów jest utworzona w 1994 roku przystań rybacka, gdzie sprzedawane są ryby „prosto z kutra”. Można również kupić ryby wędzone.

Kolejną atrakcją jest 90-metrowe molo, które powstało w 2015 roku. Są na nim ławeczki na których można odpocząć i skorzystać z „kąpieli słonecznej”

Około 350 metrów w kierunku Mielenka  przebiega 16 południk geograficzny. Miejsce to oznaczone jest kamiennym głazem, z zamocowaną na nim tablicą informacyjną.

Już niedługo otworzymy nową atrakcję w Chłopach.

Park rozrywki Chess&laserwar Morskie Opowieści. Paintball laserowy i zamki dmuchane Eurobungee.

Będąc w Chłopach powinniśmy odwiedzić Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. To 30 różnych, oddzielnych ogrodów, które rozciągają się na obszarze ponad 4 hektarów. Łącznie możemy tam zobaczyć ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikatowe. Niestety, nie jest możliwe wprowadzanie jakichkolwiek wózków i rowerów. Nie pozwala na to infrastruktura terenu.

Kolejną atrakcją jest latarnia morska w Gąskach.

Latarnię zbudowano w latach 1876-1878. Warty uwagi jest fakt, że materiały do jej budowy dowożono statkami i wyładowywano na specjalnie postawionym pomoście. Jest przykładem typowej trójczłonowej konstrukcji, kórej podstawą jest ośmiokąt o średnicy 11,3 metra, na nim opiera się okrągła wieża o grubych na 3,3 metra licowanych obustronnie ścianach. Pod kopułą w latarni umieszczono pierwotnie naftowy aparat Fresnela, który dawał białe światło naftowe o zasięgu 18 Mm.

Latarnię obsługiwało dwóch latarników, którzy mieszkali w budynku położonym na południe od wieży Według dokumentacji z roku 1927 w latarni zainstalowana została optyka zasilana energią elektryczną i urządzenie przesłonowe, regulowane mechanizmem zegarowym z wahadłem dla utrzymania charakterystyki światła. Ponownie uruchomiono ją po II wojnie światowej, w 1948 roku. Obecnie w latarni umieszczona jest soczewka pierścieniowo-bębnowa z 1500 W żarówką.

Żródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_Morska_G%C4%85ski